FİYAT SORUNUZ! Ayasofya - Gülçin Anmaç

Minyatür Sanatı

Nakşedilmiş çizgileri, büyülü renkleri, incecik ayrıntılı çizimleri, anlattığı hikayesi ile elyazmalarına renk katan minyatürler günümüzde zanaat inceliklerini ve sanat felsefesini koruyarak ama daha büyük boyutlarda çalışılıp duvarlara asılan tablolar halini almışlardır.

 

Geleneğimizde, elyazmalarında metni açıklayıcı olarak, kendisine has teknikle yapılmış resim sanatı için kullanılan minyatür sanatı terimi, hikaye veya tarihi olayı bize kendi özellikleriyle bezeyerek görsel olarak anlatır.

 

Daha önceki kaynaklarımızda minyatür için; nakış resim, tasvir sanatı ve minyatür yapan için; nakkaş, musavvir bu sanatın çalışıldığı mekan için ise nakkaşhane vb sözcüklere yer verilmiştir.

 

Türk minyatür sanatımızda daha çok gözlem ve belgelemeye dayalı olan çalışmalar görülür, her şey doğru çizilir ama aynen çizilmekten kaçınılır, soyutlama büyük bir uyum içerisinde kullanılır, perspektif kullanımı sınırlı, her nesne nüanslı tahrir ile sarılmış, renkler net ve canlıdır. Minyatür sanatı bu özellikleri ile bir konunun tam ve gerçekçi olarak anlatılmasını mümkün kılar.

 

Minyatür eser.

44 x 27 cm çerçeve dahil.


Ayasofya - Gülçin Anmaç

  • Sanatçı: Gülçin Anmaç
  • Eser Kodu: MGA011
  • Stok Durumu: FİYAT SORUNUZ!
  • 0,00TL
  • Vergiler Hariç: 0,00TL

Lütfen Dikkat

Belirtilen fiyat sadece eser içindir. Kargo ücreti alıcıya aittir. Eseri satın aldıktan sonra, ödeme yapmadan önce kargo ücretini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gülçin Anmaç

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sosyal Antropoloji Anabilim Dalı'ndan 1992 yılında mezun olmuştur. Üniversite eğitimi esnasında Mahir Güven’den resim dersleri almıştır.

 

1994 yılında, hocası Cahide Keskiner ile tezhip ve minyatür sanatına başlamıştır. 2001 yılında, hocasının eğitim verdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu’nu bitirmiştir. Bu seneden itibaren minyatür eğitimine hocası Nusret Çolpan ile devam etmiştir. Hocasının 2008 yılı vefatına kadar aralıksız olarak sanat üretimi ile eğitimlerinde hocasıyla beraber çalışmıştır. 2009 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ile Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkarı” onayını, tezhip ve minyatür sanatı dallarında almıştır.

 

Mehmet Kabaş ile geleneksel kuyumculuk teknikleri üzerine çalışarak, özgün takı tasarımları yapmıştır. 2011 yılında, Kadir Has Üniversitesi, Kültür Varlıklarını Koruma Programında, yüksek lisansını tezli olarak tamamlamıştır. Özel sektörde, yoğun iş yaşamını uzun seneler devam ettirmiştir, iki çocuk annesidir.

 

Yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen yüzden fazla sergiye, uluslararası sanat festivallerine katılmıştır, minyatürleri elliden fazla kitapta basılmıştır. Birçok uygulamalı gösteri, seminer, söyleşi, televizyon programına katılmış ve yurtiçi ile yurtdışı eğitim programlarında hizmet vermiştir. Minyatür sanatı dalında ödüller almış ve yarışmalarda jüri üyeliğinde bulunmuştur. Çeşitli dergi, kitap, berat, broşür, ödül, takı, obje, çini, büyük ebatlı duvar çini pano, animasyon, belgesel projeleri için minyatür çalışmaları ile desen tasarımları yapmıştır ve bu konudaki çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Özgün minyatürlerinden bir kısmı, ülkemizde ve yurtdışındaki özel ve resmi kurumların koleksiyonlarında bulunmaktadır.

 

Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Sanat Atölyeleri, Üsküdar Belediyesi Balaban Tekkesi Kültür Evi, Albaraka Türk Geleneksel Sanatlar Akademisinde minyatür sanatımızı öğretmekte ve kendi atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmektedir.