Osmanlı'dan günümüze kalan Tombak sanatının nadir ustalarından İsmail Bülbül'ün eserleridir.

Altın kullanılarak yapılmıştır.

Çoklu sipariş için iletişim kurunuz.

Tombak Kubur (Ferman Kabı) - İsmail Bülbül

  • 1.475,00TL
  • Vergiler Hariç: 1.250,00TL

Lütfen Dikkat

Belirtilen fiyat sadece eser içindir. Kargo ücreti alıcıya aittir. Eseri satın aldıktan sonra, ödeme yapmadan önce kargo ücretini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İsmail Bülbül

(Kalemkâr-Geleneksel El Sanatları Sanatkârı)

1985 Şanlıurfa doğumlu olan sanatkâr İsmail Bülbül 1986-2000 yılları arasında ilkokulu Gaziantep'te okudu. İlkokul birinci sınıfa giderken "bakır işleme zanaatı" ile tanıştı. İlkokul dördüncü sınıfı bitirdikten sonra 2000 de memleketi Şanlıurfa'ya döndü ve kendi atölyesini kurarak işe başladı. Özellikle eski bakır kapların üzerinde çalışmalarına devam ettirerek ilerleten sanatçı o dönemlerde Osmanlı Tombak sanatını keşfetti.

 

Anadolu bakır işleme zanaatı bir gelenek olarak sadece mutfak eşyası olduğu için Osmanlıdaki saray işçiliğini görünce bu işi öğrenmek niyetiyle 2003 yılında İstanbul'a geldi. Yaklaşık yüz yıldır babadan oğula geçen bir bakırcı dükkânında, Tombak ustası Atilla Yanık Ustanın yanında işe başladı. Tombak sanatında ustası olan Atila Yanık'ın yanında 2004-2007 yıllarında çalıştı. Kalemkâr ustası Cengiz Kıpırtı'dan ise kalemkârlık Sanatının bütün inceliklerini öğrendi. 2010 yılında askerlik hizmetini tamamlayarak kendi atölyesini kurup sadece saray işi tombak sanatını icra etmeye başladı.

 

Bakır oyma, kakma ve kalemkârlık üzere halen İstanbul kapalı çarşıda sanatını icra etmektedir. Ayrıca 2014 den beri Hattat Mahmut Şahin Üstaddan Sülüs Hat dersi almaya devam etmektedir. Sanatçı evli ve 2 kız babasıdır. 

Etiketler: Tombak