SERGİ AMAÇLIDIR Mentor & Mentee - Mine Aydoğan Kişisel Ebru Sergisi

Sergi Açıklaması

50 x 60 cm

Mentor & Mentee - Mine Aydoğan Kişisel Ebru Sergisi

  • Sanatçı: Mine Aydoğan
  • Eser Kodu: MAE006
  • Stok Durumu: SERGİ AMAÇLIDIR
  • 0,00TL
  • Vergiler Hariç: 0,00TL

Lütfen Dikkat

Belirtilen fiyat sadece eser içindir. Kargo ücreti alıcıya aittir. Eseri satın aldıktan sonra, ödeme yapmadan önce kargo ücretini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mine Aydoğan

1967 Kars doğumlu.1985-1990 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil A.S.D. mezunu. 1996-1997 Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Pedagojik Formasyon sertifikalı. Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı, Bilimsel Araştırma Projeli (BAP) Batik Tekniğinin Farklı Tekstil Yüzey Düzenleme Yöntemleriyle Kullanımı ve Uygulamaları başlıklı teziyle, yüksek lisans mezunu (2013-2019). Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Programı’nda Öğr. Gör. ve Program koordinatörü (2002- devam ediyor).

 

 

Alanına ve çalışmalarına yönelik çok sayıda karma sergilere katıldı, yedi kişisel sergi açtı. Batik tekniği ve Türk Ebru Sanatı üzerine workshoplar düzenledi. Batik tekniği ile hazırladığı Osmanlı Minyatürleri ve İznik çini desenli iki giysi tasarımı Türkiye birinciliği (1997), Türkiye ikinciliği (2001) ödüllerine layık görüldü. Antalya/Alanya’da “Uluslararası İpek Böcekçiliği ve İpekli Dokumalar Sempozyumunda Alanya Yöresi İpek Kozası ve İpekli Dokumlardan Yapılan Hediyelik Eşya Tasarım ve Üretimi Yarışmasında “İpek Üzerine Tarihi Alanya” konulu batik tekniği ile çalıştığı giysi tasarımı ile ikincilik ödülü aldı (Ekim 2011). Temel Sanat Eğitimi / Tekstil ve Moda Tasarımı başlıklı ders kitabı yayımlandı (Adeon Yayıncılık Danışmanlık Paz. Tic. ve San. Alternatif Yayınları, 2018, Ankara). Alanı ile ilgili yazdığı bilimsel yayınlarının yanı sıra, Batik sanatı başta olmak üzere farklı tekstil vb. materyallerle iki ve üç boyutlu özgün tekstil yüzey tasarımları, Klasik Türk Ebru Sanatı, alçı kalıp tekniği ile Mask Tasarımları devam ediyor.

 

 

Tekstil endüstrisinde teknoloji ve dijitalleşmeyle birlikte, popüler kültürün dayattığı hızlı ve çabuk üretime bağlı bilinçsiz tüketimin getirisi “Modada Kitsch’lik” kavramını düşünürken; “Al! Kullan! At! Tüket!” görüşüne karşı; üretim sürecini de hesaba katarak “Bilinçli Tüket!”, “Alma!”, Elindekileri İyi Kullan!”, “Geri Dönüştür!” düşüncesini savunuyor ve bu düşünceye paralel, doğal tekstil materyalleri kullanarak kişiye özel-yüksek moda (Haute Couture) giysi tasarımları üzerinden çalışmaları ve bu doğrultuda verdiği eğitimleri devam ediyor. “Yavaş Moda” kavramının, insan emeğine saygı çerçevesinde; organik malzeme ve el emeğine dayalı tekstil ve moda tasarımı uygulamalarında “Yavaş Tasarım” ilkesine bağlı, geri dönüştürüle bilirlik kavramı doğrultusunda “Giyilebilir Sanat” (Wearable Art) ekolü üzerinden çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Batik tekniğini; Eco Printing, Avalon, Shenille, Quilting, İğneli (kuru) Keçe teknikleriyle, farklı tekstil lifleriyle birlikte kullanarak, hikayeleriyle birlikte kumaş manipülasyonları şeklinde tasarımlarına yansıtıyor. Tekstil ve Moda tasarımında dijital teknolojiyi takip ederken, “Giyilebilir Akıllı Tekstiller” konusu üzerinden yeni arayışlarının peşinden gidiyor.