Adem Potaş

Yazar radmin 27/03/2018 0 Yorum

Adem Potaş1966 ’da Konya’nın Cihanbeyli ilçesi Zaferiye köyünde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Ortaokulu Konya Beyşehir  Alaaddin Ortaokulu’nda okuduktan sonra, Konya Karatay Lisesi’ nden mezun oldu.


Resme özel ilgi ve yeteneği sebebi ile ortaokul ve lisede şahsi okul sergileri ile Konya Güzel Sanatlar Galerisinde karma resim sergilerine katıldı. Liseden sonra bir yıl boyunca kurduğu Van Gogh resim atölyesinde çalışmalarını sürdürdü.


1984’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girdi. Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Tiyatro Dekor ve Kostüm Anasanat Dalında eğitime başladı. 1992 de mezun oldu.


Üniversite yıllarında dönem projelerini uygulamalı olarak yapmayı seçti. MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Atölye Sahnesi Grubuna katıldı.


Üniversite- Devlet Tiyatroları işbirliği ile Devlet Tiyatroları sanatçısı Nur Subaşı yönetiminde, Samuel Beckett’ın Godot’yu Beklerken oyununda Potso; Peter Handke ‘nin Konstans Gölünden Atla Geçiş oyununda da Heinrich George rolünü oynayan Adem Potaş,aynı zamanda bu oyunların sahne kostüm tasarım ve afişlerini hazırladı.


1992’de ilk özel tv Magic star şimdiki adıyla Star tv de;  1993- 1997 arasında da transfer olduğu TGRT televizyonunda  artistik hizmetler müdürlüğü yaptı. Çok sayıda program dekoru  ve sanat yönetmenliğine imza attı.


1997’de kısa dönem askerliğini yaptıktan sonra MATT Desing İç Mimarlık ofisini açtı. 2015 sonuna kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok projeyi gerçekleştirdi. Başta konut, yönetim binaları, cadde ve AVM dükkanları ile fuar stantları yaptı. ,daha öncesinden sanatın her alanında yaptığı çalışmalardan olan resme geri döndü. Evli ve iki erkek çocuk babasıdır. Halen İstanbul’da ikamet etmektedir.