Red Caftan (Yavuz Sultan Selim'in Kaftanı) - by Akış

Yağlıboya resim. 80 x 100 cm

Yağlıboya ve çeşitli teknikler kullanılarak yapılmıştır.

"Ey lale, gel de şen yanağımdan renk al." Mevlana

Osmanlı kumaş sanatının en zengin örneklerini içeren padişah kaftanlarındaki desenler "Nakkaşlar Bölüğü" tarafından hazırlanır ve altın - gümüş oranı yüksek kumaşlar kullanılırdı.

Sultan kaftanları sadece siyasi gücün değil, padişahın görkemini de temsil ederdi. Bazısı 3 yılda tamamlanmış olan bu tılsımlı kıyafetlerin üzerinde kadim öğretilerden gelen şekiller ve dualar işlidir.

Lale figürü tasavvufta Allah'ın birliğini temsil eder. Manası da Osmanlı bayrak ve sancağının sembolü olan Hilal'e de ulaşır. Lale'nin yapraklarının yukarıya doğru olması halinde bir dervişin dua edişindeki edayı andırdığı iddia edilir.

Red Caftan (Yavuz Sultan Selim'in Kaftanı) - by Akış

  • Sanatçı: by Akış
  • Eser Kodu: YBSAA05
  • Stok Durumu: 1
  • 1.500,00TL

Lütfen Dikkat

Belirtilen fiyat sadece eser içindir. Kargo ücreti alıcıya aittir. Eseri satın aldıktan sonra, ödeme yapmadan önce kargo ücretini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

by Akış

Kadıköy Kız Meslek Lisesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Bölümü'nden mezun olduktan sonra eğitim hayatıma bir dönem Londra'da (London Centre For Fashion Studies ve The Golders Green School of English) devam ettim.

 

London Red Jacket Textile'de stajımı tamamladıktan sonra yurda döndüm. Başta Mudo Collection ve APS Textile olmak üzere okuduğum bölümle ilgili çeşitli şirket ve kurumlarda tekstil tasarımı, desen bölümü ve stilistlik dairesi bölümlerinde çalıştım.

 

Kendimi bildim bileli resim, yağlıboyalar, tuvaller, fırçalar hayatımda oldu. Çalışma hayatından uzak kalsam da resim çalışmalarım her daim devam etti. Pek çok sergi ve organizasyonda bulundum. İnsan ruhunun dile dökülmemiş "hallerini" tablolarımda yansıtmaya devam ediyorum.

Etiketler: yağlıboya, by Akış